Plán pro odchod

Tento článek je pro mladé teenagery, kteří se už rozhodli, že chtějí odejít, a chtějí vědět, jak by to mohli udělat. Tento článek není o podstatě adventistů, je prostě pro ty, kteří se už rozhodli odejít.

Článek je rozdělený do dvou částí. První část je pro ty, kteří si myslí, že jejich rodiče přijmou odchod v pohodě (obvykle liberální adventisté). Druhá, delší část, je pro ty, kteří si myslí, že jejich rodiče tuto věc nepřijmou.

Rodiče to přijmou - co teď?


1.   Nejdříve - to je úžasné. Vaši rodiče jsou skvělí, což je pro vás výborná zpráva. Ale stále je těžké jim to říct. Na vás je pěkné, že máte dost odvahy postavit se za to, co jste.
2.   Prvním krokem je rozčeřit vody. Zkuste to nejdříve říct někomu jinému než rodičům. Nejdříve můžete zkusit neadventistického přítele. Taky se to může zdát těžké, není lehké měnit přesvědčení. Ale nebojte se, opravdový přítel vám neřekne něco jako: "Já jsem ti to říkal", a bude vás podporovat. Můžete to také říct adventistickému příteli, sourozencovi, nebo důvěryhodné tetě nebo strýcovi.
3.   Ok - už jste to udělali a nezabilo vás to. To je skvělé! Teď je na čase říct to vašim rodičům (polknutí). Jak jim to říct? Třeba takhle: "Mami, tati - musím vám něco důležitého říct. Už nevěřím adventistům." Budou pravděpodobně trochu v šoku, budou mít nějaké otázky, tak na ně buďte připraveni. Můžete jim to říct na veřejnosti, aby to bylo snazší. Řekněte jim, že je máte rádi, a doufejte, že vás ve vašem rozhodnutí podpoří. Snažte se být v klidu a nedefenzivní.
4.   Rozhodněte se o pár věcech: jestli jste ještě křesťan nebo ne. Zda budete ještě chtít chodit do sboru, jako výraz svého duchovního života a jako rodinnou událost. Popovídejte si s rodiči o hranicích. Řekněte jim, co chcete a dohodněte se, co můžete v rámci domácích pravidel dělat a co ne.
5.   Buďte ochotní dělat ústupky. Vaši rodiče nemusí chtít, aby byla televize puštěná během soboty - respektujte to. Není to velký problém a není to věc, o kterou byste museli bojovat. Poděkujte svým rodičům a respektujte, to že jsou nadále adventisté. Respektujte jejich přesvědčení a oni budou respektovat vaše. Nevzniknou tak rozepře.

Rodiče to nepřijmou - co teď?


Za prvé - nepanikařte. Svět neskončí v okamžiku, kdy přestanete být adventista. Za druhé, nezkoušejte odejít. Je příliš těžké odejít a nadále žít v takovém prostředí, zejména pokud jste mladí.

Samozřejmě nebudete chtít předstírat, že jste adventista navždy a jednou odejdete, ale ne teď. Doporučuji i starším teenagerům počkat s veřejným odchodem do doby než budou mít vlastní zázemí. Pouze tehdy můžu doporučit veřejně odejít. To platí i pro mladší teenagery. Takže teď můžete strávit i několik let přípravami na svůj vlastní život.

Přípravy na odstěhování


1.   Vzhledem k tomu, že vaše rodina nebude reagovat dobře, musíte jim to říct, až když budete mít své vlastní zázemí - své vlastí bezpečné místo. Naplánujte odchod na co nejdříve jak je možné, což je 18 let. Jestliže chcete jít na vysokou školu, je to vaše šance. Je to dokonce výborná motivace jak studovat a zajistit si tak lepší život. Mějte na paměti, že ostatní vysokoškoláci jezdí na prázdniny domů. Vy nebudete. Představte si být v adventistické domácnosti jako někdo ze světa. Musíte začít šetřit peníze, abyste se nikdy nemuseli vracet na prázdniny domů.
2.    Jestliže se nechystáte jít na vysokou školu, musíte se odstěhovat jiným způsobem. Začněte s rodiči mluvit o tom, že jste se rozhodli odstěhovat co nejdříve, abyste se osamostatnili. Mluvte o tom, jak chcete být nezávislí a kolik to pro vás znamená. Pokud se můžete odstěhovat do jiného města, bude to nejlepší. Pokud ne, přestěhujte se na druhý konec města (nebudete je chtít hned po vašem odchodu potkat v obchodě).
3.   Začněte šetřit peníze na věci jako kuchyňské spotřebiče, žehličku, pračku. V ničem se nebudete moci spoléhat na své rodiče. Choďte na brigády, nebo si najděěte podobný zdroj peněz.

Jak přežít ve sboru a zůstat skrytý


1.   Pokud je většina vašich přátel adventistických a vaše rodina taky, budete si muset hledat nové neadventistické přátele. Musíte vybudovat smysluplné, hluboké vztahy s neadventisty. Proč? Když odejdete, zpřetrhají se vaše vztahy s adventistickými přáteli, dokonce i s rodiči a sourozenci. Pokud odejdete, musíte mít podpůrnou síť přátel, kteří tyto vztahy nahradí a podpoří vás! Takže začněte vytvářet nová přátelství hned (viz článek "Jak si najít neadventistické přátele").
2.   Začněte co nejvíce posouvat hranice, jak to jen půjde. Začněte se ptát na adventistickou teologii. To pomůže vaše rodiče malinko připravit na váš úplný odchod.
3.   Pokud už nevěříte v sobotu, zjistíte, že je frustrující ji dodržet.
4.   Začněte se distancovat od sboru.
5.   Vzhledem k tomu, že už nevěříte, budou adventistické aktivity jako modlitební skupinky, skupiny mládeže a podobné, které zasahují do volného času velmi frustrující. Pokuste se vyhnout těmto skupinkám jak to je jen možné a pokuste se distancovat od ostatních adventistů, jak jen půjde. Je důležité mít co nejméně vazeb v době, kdy odejdete. Váš odchod je bude bolet, bude je šokovat, budou zklamaní. Čím méně blízkých adventistických přátel budete mít, tím je snazší je opustit.

Důležitá poznámka: Pokud jste trpěli nějakým druhem zneužívání, obraťte se na dospělé, kterým důvěřujete. V ideálním případě jděte za někým, kdo není z vaší rodiny, například za učitelem nebo školním psychologem.

2 komentáře:

 1. Každý má nějaký plán a čas ukáže jeho základy.
  Ano připouštím, že lidé jsou hodně konzumní
  a na internetu "sežerou" všechno i s navijákem.
  Tak představ svůj plán provozovateli těchto stránek.
  Nebo je jen toto Tvůj plán? Nikde jsem se zde nesetkal
  s návodem, jak prožít spokojený a šťastný život na
  této zemi. Představ aspoň kousek svého štěstí.

  OdpovědětSmazat
 2. V životě jsem nečetl stupidnější návod než tento, který vede lidi k odporné neúpřimnosti a podlému chování.

  OdpovědětSmazat