Jsou adventisté sektou II ?

Samotnému se mi nechce připustit, že bych se narodil do sekty a nepoznal to, nebo že to nepozná někdo zvenčí a nezasáhne. Rovněž nelze nevidět, že se tímto tématem zabývá několik zahraničních stránek.
Je třeba říct, že ne všichni čeští adventisté jsou sektou. Některé sbory mohou mít charakter církve, jiné sekty. Nemyslete si však, že zrovna vašeho sboru se tohle netýká. Bratři a sestry ve Slezsku by měli číst obzvláště pozorně.

Charakteristiky sekty, které pasují na adventisty


Máme to, co hledáte - hledáte smysluplné vztahy, jste unavení z povrchních přátelství, toužíte po hojnosti, štěstí, bohatství, věčném životě?

Pocit naléhavosti - už už přijde den spasení! Co když zítra umřete?

Smysl života - víte, že Bůh má pro váš život plán? Chcete přijít na to jaký? Přidejte se k nám. Bůh je opravdu přítomný v naší generaci. Společně můžeme změnit svět.

Pobídky - podívejte se na všechny ty šťastné lidi, následující Ježíše. Žádné další zklamání. Najdete mezi námi skutečné přátele i životního partnera. Najdete mezi námi stejně smýšlející lidi, kteří vám rádi pomohou, a nikdy už nebudete sám.

Příliš horlivá a bezvýhradná oddanost svému vůdci - to adventisté nemají, jsou jen příliš oddaní učení svého již mrtvého proroka. Nevidí, že prorokovo učení je v rozporu s Biblí.


Dotazování, pochybnosti a nesouhlas nejsou vítány nebo jsou dokonce trestány – v našem učení nejsou chyby, prostě nejsou! Výstřižek z diskuze:


V realitě jsou takové průpovídky doplněny řečí těla, která vám jasně ukáže, že jste překročili hranice a dovolili si příliš.

Vedení, kazatelé či představitelé diskutují a káží, někdy velmi podrobně, o tom jak by členové měli myslet, jak jednat a jak se cítit -co se nosí, kde bydlet, stravovací návyky na základě zastaralé nebo vyvrácené vědy, rady jak vychovávat děti, jak mluvit, jak argumentovat...

Skupina je elitářská
 - prohlašuje, že má zvláštní, vznešené postavení. Mentalita my x oni,  ztracení x my, kteří máme plnou pravdu. Pro adventisty velmi výstižná charakteristika. 

Vedení, kazatelé, představitelé či vlivní členové vyvolávají pocit studu - s cílem ovlivnit (= s cílem vychovat, jak to chápou oni). Kontroly se provádí prostřednictvím vzájemného tlaku nebo jiných forem ovlivňování (přidělení, někoho, kdo vás má na starosti, prosazování nepsaných pravidel, policejní tón, mimika)

Posedlost přiváděním nových členů - využít každou příležitost pro evangelizaci. Naším posláním je obrátit na svou víru celý svět.

Od členů se očekává, že věnují skupině nadměrné množství času
 - celá sobota, pátek večer, setkání, schůzky.

Členové k životu potřebují jen ostatní členy skupiny nebo jsou k tomu vyzýváni - verše z Bible jsou používány k varování před špatným vlivem vnějších přátel.

Nejvěrnější členové "praví věřící" mají pocit, že život venku nemá smysl - opuštění skupiny je to samé jako opuštění Boha, což se rovná sebevraždě.

Love bombing - u adventistů všudypřítomný. Někdo, kdo to s vámi myslí dobře nemůže být špatný.

Sankce za neshody - lehké i těžké formy. Napomenutí až vyloučení (= v adventistickém chápání se vyloučení rovná věčné smrti - která je horší než normální).

Démonizace jiných náboženství
 - kdyby katolíci věděli...

Je zde vždy osoba, která představuje autoritu nad zbytkem stáda - zasloužilí adventisté, strážci pravdy, někdy je to kazatel.

Odmítání faktů, když jsou v rozporu s teologií - dinosauři nikdy neexistovali.

Netrpělivé očekávání konce světa - konec světa přinese ráj.

Co u adventistů chybí


Zlý úmysl - vše dělají ve víře, že nic lepšího dělat nemůžou.

Vůdce - prorok je již 100 let mrtvý. Kontrolu si zajišťují sami navzájem.

Posedlost vyděláváním peněz - stěží vyjdou s desátky, správa majetku a institucí je drahá...

Závěr


Nevztahujme článek na všechny adventisty. Body jsou celkem výstižné a dotyční se snad poznají sami.

26 komentářů:

 1. Blog není o pomoci, ale o strachu a nenávisti.
  Autor blogu má určitě pravdu v jednotlivých projevech jednotlivců uvnitř této církve. Pokud by popsal
  svou zkušenost konkrétně, asi by lépe pomohl v této oblasti obecně, žel dal se jinou cestou. Otázkou zůstává,
  čeho dosáhl a ještě dosáhne touto veřejnou "popravou" , "lynčováním", nebo "hranicí" na které chce
  "upálit" celé společenství. Vždy to začíná pokřikem. Ve skutečnosti používá a nabádá ke stejným praktikám
  jako byla Hitlerova čistka některých etnických skupin. Kde by jsme skončili i mi jako Český národ.
  Vůbec vlastně nezáleží na tom jak to nazveme. Určitě je správné poukázat na některé nebezpečné projevy,
  pokud to uděláme rozumnou
  a slušnou formou s poukazem na jednotlivce. Je velký rozdíl mezi zaujatostí a seriozností. V každé době
  se v jednotlivcích zvrhla některá i dobrá myšlenka v devastaci lidskosti. Ze samotných reakci je zřejmé, že autor nepřipouští
  "totalitně" žádnou možnost, že jeho prožitek je izolovaný. Tím pádem nutí ostatní, aby pohlíželi
  na tuto společnost přes jeho brýle prožitku. Jakékoliv činnosti této organizace podsouvá nekalé pohnutky.
  To, že je v tak rozsáhlém díle v anonymitě svědčí o strachu, kterého se nezbavil. Naopak jeho strach
  bude narůstat s množstvím nenávisti, kterou chrlí na tuto společnost. Možná by stálo za to,
  aby se ti co souzní v pohledu na přetřásanou společnost spojili a vytvořili dokonalé seskupení a ukázali,
  jak se to správně dělá. Jinak to lze považovat za pokřikování davu nespokojenců, kteří si vybíjejí zlost,
  která je ukryta hluboko v srdci a tryská ven jako sopka, která neřeší co se jí postaví do cesty.
  Prostě spálí vše dohromady. Na oko však, jakoby dělal rozdíl, ale v jádru: strká všechny do jednoho pytle a zde
  to jen přetřásá. Chce to přečíst celé a udělat si obrázek o čístotě úmyslů.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Obecně mám pocit,že máte problém s jiným názorem a díky své čerstvé zkušenosti s Vaší církví a jednou její prominentní členkou musím dát pánovi ve většině případů za pravdu,přesně s tímto přístpem jsem se bohužel setkal. Fascinuje mě,že místo aby nastala sebereflexe čtu tady pouze o tom,že jediná Vaše pravda je ta správná a a faktické argumenty prostě ignorujete. Nikdy jsem se nesetkal s tak agresivním výkladem božího slova,které snad má lidi motivovat k dobrém,čestnému a né dělit na ty naše a na ostatní..... pro mě je tohle chápání víry špatně a proto je svět tam kde je. I Vám bohužel chybí respekt a úcta k ostatním...Dan Stuchlík - Karlovy Vary

   Smazat
 2. a opět .klasický adventní soud,který je zvyklý předepisovat dle vzoru EGW čistotu a nečistotu úmyslů.Nikdo neodpoví,zda to co autor píše je či není produktem učení,ale každý odvádí pozornost k tomu,aby se zveřejnil.Aby tak mohlo nastat klasické kolečko ,vydírání rodinou,sociálními vazbami a honem se na něj našla nějaká pomluva.
  Koneckonců-jenom by se opakovala historie,všech těch,kteří se v CASD ozvali pro své svědomí.....

  OdpovědětSmazat
 3. Vážený anonyme ze dne 8 srpna podle jakého vzoru ty hodnotíš poctivost úmyslů?
  Můžeš ukázat větu, která je podle jejich služebnice EGW?
  Můžeš ukázat kde vydírám, rodinou a sociálními vazbami?
  Ukaž mi kde a v čem je v komentáři ze dne 7 července pomluva?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Vážený pane,
   píšete vážený anonyme ze dne 8 srpna....moje otázka zní,přehlédl jsem zřejmě Vaše jméno,nebo se pletu ? nikde ho tu totiž nevidím. Jen chytání za slova a odvádění řeči od konkrétních odpovědí či faktů...Daniel Stuchlík

   Smazat
 4. Ještě jednou vážený anonyme ze dne 8 srpna.
  Mě nezajímá jeho jméno ani vaše, ale ten prožitek, to týrání!

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Kdo chce najde objektivní informace o učení CASD a jeho dopadu na členy v praxi.Není to o žádném osamělém jednotlivci.Zkušenosti přibývajících lidí to jen stvrzují.
   Zajímavá práce od M.Lejslal byla teď zveřejněna třeba zde:
   http://www.cestaviry.cz/?p=898

   Smazat
  2. Na stránkách "Cesta víry" jsou různé články, které se zabývají teologii CASD, spíše se zabývají písemnostmi EGW. Některé jsou zdařilé. Poukazují někdy na jádro problematiky jednotlivých
   členu, ale hází to na celé společenství. Poslední odkaz je na práci ing. Tomáše Lejsala, který vystudoval seminář CASD a po určitém čase konvertoval ke katolické církvi. Taktéž vystudoval katolickou fakultu. Co lepšího by mohl vykonat pro katolickou církev, dle jeho chápání tu pravou. Samotná práce je přehledná, dobře rozčleněná, čtivá. Je zřejmé, že je to vzdělaný člověk. O to více mě to překvapuje. Většina čtenářů nebude pátrat v odkazech uvedených v jeho studii. Nebudou mít
   ani potřebu porovnávat, co vlastně učí katolická církev, jestli nespadl z bláta do louže. Prostě to vezmou a berou to jako fakta. Pokud začneme porovnávat tyto dvě učení mohou nastat vážné problémy. Uvedený pisatel dnes už nemá problém přijmout to, že papež je ve věcech víry neomylný, přepodstanění u eucharistie, mše za mrtvé (zaplať a bude jim lépe), ten výčet by byl daleko větší, ale proč se tím zaměstnávat? Popřejme mu vše dobré v katolickém společenství.

   Smazat
  3. Autor komentáře ze dne
   Anonymní2. října 2015 9:10 poukazuje na práci M. Lejsala, vystavitel této práce na uvedených stránkách žlutě
   zabarvil pro něho stěžejní odstavce a vynechal ty, které to zjemňují. Zkopíroval jsem jednu myšlenku, která to zjemňuje.
   Každá literatura která je do předu barevně vyznačená může vest do fundamentalismu a zástavě oslovení a myšlení.
   Pohodlný, manipulovatelný čtenář je veden, aby četl jen zatržené.

   "E. G. Whiteová i Církev adventistů sedmého dne nenaplňují negativní rys fundamentalistického přístupu k Písmu, kterým je především verbální inspirace Písma svatého, které by bylo bez omylu a chyb, či nerespektování dějinnosti historicity chápání a výkladu Písma. Také přijímá a respektuje, že Písmo bylo psané lidmi a způsoby, které byly charakteristické pro jejich osobu i dobu, ve které žili. Věnuje pozornost literárním formám a dalším aspektům, které jsou nutné k exegezi textů Písma."

   Smazat
  4. Pokud vynecháme studii M.Lejsala( opět zdařilá degradace autora a nereagování na podstatné....) tak k otázce postoje a vlivu E.G.W. plně postačí poslední vyjádření Generální konference CASD,které aniž by to autor M.Lejsal věděl jeho práci krásně ztvrzuje.

   Smazat
  5. Anonymní4. října 2015 12:26 - Tento autor si nás plete s katolickou církví.

   Smazat
  6. Ten kdo má skutečný vhled do křesťanství, uvidí celé spektrum pohledů
   a pochopí, že podstatné je sejít se v jednotě víry v Krista, bude také
   respektovat tento zápas uvnitř i této církve o celé spolehnutí se na Krista.

   Smazat
  7. Ohánět se degradací a mít vystudovaný seminář, nerespektovat psychologii
   a metody působení na druhé o čem to svědčí?

   Smazat
  8. Pro admina, to ověřováni zda nejsem robot i s dalším určováním
   je velmi dobré pomáhá to mé paměti díky.

   Smazat
 5. Posuďte sami rozdíl mezi dvěma informacemi:
  https://en.wikipedia.org/wiki/Donation_of_Constantine

  http://www.cestaviry.cz/?p=852

  Demýtizace polopravd o katolické církvi

  "Neomylnost a uctívání papeže

  Tvrzení Adventistů je úplně falešné. Papež nenosí oficiální znak „Zástupce Syna Božího“ (Vicarius Filii Dei), ale titul „Zástupce Krista“ (Vicarius Christii). Název Vicarius Filii Dei byl vymyšlen protivníky papeže. Tento znak se nenachází na žádném oficiálním papežském dokladu. Papežové neužívají takovou formuli."
  -o-
  Název Vicarius Filii Dei byl vymyšlen protivníky papeže. - tato věta je naprosto špatně (žádní protivníci), dobově
  a ve vztahu k problematice světská moc a církevní moc. Je pravdou, že tento podvrh byl vytvořený uvnitř "tehdejší
  katolické" církve (byla všeobecně jen jedna církev) na podporu přivlastnění si vlády světskou mocí. Je to tedy vlastní "výrobek" katolické církve na podporu papeže a jeho moci. V tom smyslu se dá říci, že to protestanté a tedy i adventisté pouze použili dnes to již oficiálně nevyučují na seminářích. Je potřeba říci, že se to už jen traduje fundamentalisty zakotvenými v 19 stol.


  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jak je to tedy s těmi zaručenými informacemi na "Cesta víry"?

   Smazat
  2. Autor krizované věrohodnosti v http://www.cestaviry.cz/?p=852 na popud informace anonyma ze dne
   4. října 2015 7:24 chybná tvrzení odstranil. Nic méně vliv, který spustil nelze zastavit.
   Tudíž, kde je odstraněno desatero-přibito na kříž, tam se mohou podávat klamné informace.
   Navzdor tomu, že já jsem spasen pouhou milostí - zůstávám u toho že je zde směrovka, která mě stále
   odkazuje ke Kristu.

   Smazat
  3. Autor komentáře ze dne 6 řijna 2015 1:18 se musel přehlédnout na stránkách http://www.cestaviry.cz/?p=852
   nedošlo k žádné opravě!
   J.j.P.

   Smazat
  4. Máš pravdu
   Anonymní 8. října 2015 9:38, ale tím horší, protože vliv zůstává
   a o to je to horší, důsledky nesou své ovoce.

   Smazat
 6. Ještě jednou se vrátím k práci M. Lejsala na něhož se zde odvolává jeden s administrátorů stránek "Cesta víry" zde je několik
  myšlenek z díla M.L. co by pravověrného katolíka a pro porovnání je dole uvedený odkaz (není od adventistů)
  Posuďte sami, že to není tak jednoduché s těmi církvemi. (A to ještě bude potřeba zveřejnit něco z historie kacířství.)
  "Sám autor této práce podává svědectví, že toto teologické téma v jednu etapu jeho života způsobilo, že se rozešel nejen s Církví adventistů sedmého dne, ale rovněž s Kristem, protože si byl vědom, že nedokáže dosáhnout požadovaného ideálu. O to více je vděčný Bohu za milost, lásku a milosrdenství, které poznal ve tváři Krista, tak, jak jej podává katolická církev."
  "Ačkoliv si je církev vědoma nepřijatelnosti ryzího dualismu těla a duše a přestože je člověk jednotou těla i ducha, jak svědectví Písma, tak tradice prvokřesťanské církve a následné tradice ukazují, že v církvi byla vždy tato problematika chápána tak, jak ji předkládá římskokatolická církev."
  http://kdohledanalezne.blogspot.cz/2012/12/katolicizmus-krize-viry.html

  OdpovědětSmazat
 7. Tak fajn.Lejsala jsme pošpinili(tak,jak to historicky vždy adventismus uměl s lidmi,kteří se ozvali),tak teď bychom se třeba mohli pustit do tohoto adventistického kazatele:
  http://atoday.org/?s=Harald+Giesebrecht

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Milý
   anonymní ze dne 2. listopadu 2015 19:47,
   nevím sice kdo jste (nezajímá mě to) jen usuzuji
   podle opakujícího stejného vyjadřovacího stylu.
   Zdá se, že máte problémy se čtením komentářů.
   Pokud mi ukážete konkrétně, kde špiním M. Lejsala,
   pak ho mužete
   přizvat do diskuze a já se mu omluvím.
   Je smutné považovat nesouhlas za špinění.
   Co se týká:
   http://atoday.org/?s=Harald+Giesebrecht
   Tak já s tím nemám problém v podstatě s ním souhlasím.

   Smazat
  2. Pokud s kazatelem z Norska souhlasíte,proč to jako on nezveřejníte? Proč jste poplatný GK a celému pyramidovému seskupení CASD? Proč tomu jako člen slibujete věrnost ? Proč to financujete?

   Smazat
  3. Souhlasíte se vším na co slouží vaše daňové odvody státu?
   Pokud nesouhlasíte, proč to platíte? Proč zůstáváte občanem
   Česka?

   Smazat
  4. Takovouhle odpověď bych čekal spíše od J.Ovčáčka...pořád demagogicky vyhýbavé,utíkání od tématu a neutuchající sleppá loajálnost instituci.
   Jinak co je císařovo...dám císaři....

   Smazat
  5. Mějte se hezky spravedlivý a dokonalý člověče a dále se vyžívejte v tom co vás naplňuje.
   Dopřejte si ten pocit výhry.

   Smazat