Jak si najít neadventistické přátele

Adventisté jsou exkluzivní společenství. Exkluzivní jsou proto, že se stýkají jen s ostatními adventisty a nabádají k nenavazování kontaktů s neadventisty. Je to proto, protože nechtějí být spojování se zlým světem.

To pro vás představuje problém. Vaše sociální prostředí je pravděpodobně složeno převážně z adventistů. Jste-li z třetí, čtvrté nebo páté generace adventistů, je vaše blízká i široká rodina jen z adventistů a mimo adventisty nemáte žádné smysluplné vztahy. Teď, když se chystáte odejít, je třeba navázat jiné vztahy.

Co to je smysluplný vztah?

 • Někdo, komu můžete svěřit své skutečné pocity.
 • Někdo, s kým můžete být sám sebou. Někdo, s kým se cítíte v bezpečí.
 • Někdo, kdo s vámi nejen tráví čas, ale kdo vás podporuje. Někdo kdo vás nechá u sebe přespat, když nebudete mít kde, někdo kdo vám dá jídlo, když nebudete mít co jíst a někdo kdo se stará o vaše pohodlí.
 • Někdo s kým jdete ruku v ruce. On je tu pro vás a vy pro něho.
Vyberte si psychicky zdravé lidi, pro smysluplný vztah. Nefixujte se na lidi, kteří jsou nestabilní.

Budu to opravdu potřebovat? Nestačí jen odejít?


Ne, nestačí. Protože:
 • Dokonce, i když jste od přírody stydliví a uzavření budete muset mít ve vašem životě smysluplné vztahy. Musíte mít lidi, kteří vás budou mít rádi. Pokud je mít nebudete, budete velmi osamělí, smutní a budete upadat do depresí. Tyto pocity vás můžou zničit.
 • Když odejdete, stanete se součástí světa. Vzpomeňte si na všechny špatné věci, které se tvrdí o světě. Budou to říkat o vás. A bolí, když o vás lidé, které máte rádi, škaredě mluví. Musíte mít pozitivní reakce od lidí, kteří vás mají rádi, a kterým důvěřujete. Jinak začnete věřit, že to co o vás říká vaše rodina je pravda.
 • Vaši neadventističtí přátelé vám pomohou naučit vás o světě. To usnadní přechod.
Čím více společného s adventisty máte, tím je těžší je opustit. To je důvod, proč je přetrhávání vazeb s adventisty součástí plánu na odchod. Nemusíte se řídit těmito doporučeními, ale z vlastní zkušenosti vím, že je důležité omezit vazby (aspoň na nějaký čas) z následujících důvodů:
 • Vaši adventističtí přátelé a rodina na vás budou vyvíjet obrovský tlak, abyste se vrátili. Je to pro ně bitva o vaši duši. Pokud jim budete nablízku, pravděpodobně jim podlehnete, jen abyste zastavili psychologický nátlak. Nechcete sklouznout zpět - chcete odejít.
 • Dokonce, i když se vám podaří vyhnout se návratu, psychický nátlak bude pokračovat vzhledem k tomu, že jste teď součástí světa.
 • Nebudete chtít v čemkoliv záviset na adventistech. Pokud na nich budete v něčem závislí, pak jim budete něco dlužit. Například byste jim mohli dlužit návštěvu, protože vás dlouho neviděli. Vzhledem k jejich postoji k světu tomu budete chtít zabránit. Když budete nemocní, nebudete chtít, aby se o vás staral někdo, kdo o vás mluví špatně. Pro pomoc potřebujete neadventistické vztahy.
 • Když budou dělat váš život mizerným - a oni to budou dělat - je odloučení od nich vzkaz že tomu nepodléháte.

1 komentář:

 1. Výstižně napsaný. Jenom v názvu by mělo bejt "Proč..." místo "Jak...", protože v článku nejsou popisovány způsoby hledání nových přátel, ale důvody, proč je hledat...

  OdpovědětSmazat