ADRA = reklama na adventismus?

ADRA je adventistická humanitární organizace (Adventist Development and Relief Agency). Byla založena s cílem šířit adventismus a prostředkem byla charita. Později se přidala potřeba ukázat světu, jak jsou adventisté dobří lidé. Impulsem nebyl čistý altruismus. Stejně tak mohli adventisté přispívat na jiné humanitární organizace, ale nedělají to, zřídí si svoji vlastní. Ve skutečnosti jim nejde jen o pomoc, jde jim také o získání nových členů v rozvojových zemích a o skrytou reklamní kampaň v rozvinutých zemích. Je to i nástroj propagandy. Lidé si mají všimnout, že ADRA dělá dobré věci a pak se zajímat o její původ. Tak mají přijít na to, že ji spravují adventisté a odvodit si, že nemůžou být špatní. V důsledku tak využívají oběti přírodních katastrof jako reklamní předměty. Chcete-li udat produkt jako je adventismus, potřebujete velmi zvláštní kampaň.
Postižení se nikdy nedoví, že je jejich neštěstí dále využito a je jim jedno, odkud pomoc přišla. Ve výsledku je tak ADRA prospěšná. Běžní adventisté samozřejmě takto neuvažují, tyto souvislosti jim nedochází. Málokoho by napadlo, že někdo dokáže takhle zužitkovat lidské neštěstí. Říká se, že účel světí prostředky. Naopak - že by prostředky světily účel (tedy adventismus) - jsem to ještě neslyšel.

Nijak se tím však nechci dotknout nebo znevažovat práci těch, kteří pomáhají přímo.


Misionář vypráví o své motivaci.

U Adry máte jistotu, že peníze jdou, kam mají. Jde o čest adventistů a to je dostatečná záruka. Současně máte také jistotu, že tím financujete adventistickou kampaň.Podobnou církevní charitativní organizací je Česká katolická charita. Ovšem není používána k propagaci katolíků. Je známá jen ze své činnosti. Oproti tomu ADRA je používána jako důkaz, že je adventismus dobrým směrem. Podobným příkladem je nedávná adventistická generální konference v San Antoniu. Před jejím konáním byla obyvatelům San Antonia poskytována zdarma zdravotní péče. To mělo zvednout adventistické PR (Public Relations = vztahy s veřejností). Úspěchem na titulní stránce deníku San Antonia se adventisté nezapomněli pochlubit. Píše se o nás pozitivně - to je to co jsme chtěli. Cílem vůbec nebylo někomu pomoci, ale zalíbit se. Kdyby byla konference jinde, nemělo by smysl léčit obyvatele San Antonia. Potřeba lékařské péče by zůstala stejná, ale co nám do toho, nejsme pravá charita. Kritériem pro poskytování péče není její potřeba, ale v tomto případě je to potřeba zvýšit své PR v San Antoniu.Jiné charitativní organizace se nechlubí tím, že o nich píší média. PR je pro ně samozřejmě taky důležité a s médii pracují, ale dělají to z důvodu získání peněz od veřejnosti na humanitární pomoc. Nepotřebují si dokazovat, že je jejich organizace dobrá. Ostatní charitativní organizace ani nejsou spojeny s jinou organizací. Fungují samostatně a jejich jedinou náplní je poskytování humanitární pomoci.

V česku jsou poměrně časté charitativní koncerty pro ADRU, nebo charitativní běhy. Nebezpečí spočívá v tom, že si myslíte, že přispíváte na dobrou věc, nebo i současně děláte něco pro své zdraví. To je polovina pravdy. Ta druhá polovina je, že pomáháte nevědomky propagovat adventismus a ztrácíte ostražitost vůči nezdravému společenství. Jste rovnou u adventistů a myslíte si, že děláte dobrou věc. Přitom se o adventismu nic nedozvíte. Naléhavá zpráva, že se blíží konec světa a že k nim musíte vstoupit, abyste se zachránili, najednou není na prvním místě. Samozřejmě by vás hned trklo, o co jde, a utekli byste. Adventistům nezbývá než lákat své budoucí ovečky plíživě, pomalu, aby se nevyplašily. Už jsem tam byl a nic divného se nedělo, řeknete si. Ztratíte ostražitost, pak vás pozvou na přednášku o zdraví, skamarádí se s vámi, je vám těžko odmítnout knížku o zdravé výživě a za deset let máte nastudované knížky proroka paní Whiteové (která je z velké části opsala, což se nedozvíte od adventistů nikdy), dáváte desetinu příjmů pryč, vyznáte se v apokalyptickém scénáři konce světa, kamarádi vás opouští, a ze života nemáte nic a ani si to neuvědomujete.
Cítíte-li potřebu někomu pomoci, můžete si vybrat z řady jiných charitativních organizací a zaběhat si můžete jen tak. Můžete ze sebe mít dobrý pocit i bez adventistů.

Charitativní činnost je lehce zneužitelná k manipulaci. Těžko se k ní vyjadřuje kriticky. Když si někdo stěžuje na charitu, vrhá to na něj špatné světlo. Nicméně nemám nic proti nezištné pomoci, tu vítám. Jsem proti tomu, aby se skrz ADRU propagoval adventismus.

13 komentářů:

 1. Jaká reklama je zde, je to humanitární:
  http://www.super.cz/391243-to-je-zivot-pohubla-herecka-z-ulice-dokoncila-skolu-a-udelala-si-pulrocni-prazdniny.html

  Kam je správné se připojit?
  http://www.komodity.cz/Charitativni-organizace-humanitarni-instituce-2x2280

  Vznik "Adry" předcházela "Tabita", pak na určitou dobu "stát" vše zakonzervoval
  a v současném delším období povzbuzuje všechny tyto projekty.

  OdpovědětSmazat
 2. Autor článku o adře, překračuje hranice slušnosti, předkládá svým čtenářům,
  že on je schopen číst pohnutky organizace Adra.

  OdpovědětSmazat
 3. Účel světí prostředky, ale to platí i pro tyto stránky.
  Jaké prostředky používají tyto stránky.
  Základní prostředek je "POLOPRAVDA".

  OdpovědětSmazat
 4. http://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/386561-stamiliony-denne-rekove-lici-nelidske-praktiky-tureckych-kseftaru-s-uprchliky.html

  OdpovědětSmazat
 5. Admine můžeš nám zjistit kdo napsal ten článek
  Úspěchem na titulní stránce deníku San Antonia se adventisté nezapomněli pochlubit.
  Kde proběhlo to chlubení?

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Článek napsal Stephen Chavez a je na těch nejoficiálnějších stránkách CASD tady:

   http://news.adventist.org/en/all-news/news/go/2015-07-08/adventist-healthcare-paves-way-for-headlines/6/

   Smazat
  2. Mám dojem, že si nerozumíme. Já jsem se ptal, kdo je autorem článku v tom
   ne adventistickém deníku.

   Smazat
  3. Myslíte autora článku Seventh-day adventist welcomed to S. A. v San Antonio express - news? To nevím, zkuste jim napsat.

   Jestli myslíte kde jsem opsal tenhle článek, tak ten je z mojí hlavy. Ono chlubení proběhlo na stránkách CASD jak odkazuju výše.

   Smazat
 6. Také reklama?
  http://www.dipity.com/CharitaCR/personal/

  OdpovědětSmazat
 7. http://www.duseahvezdy.cz/2010/02/26/katolicka-charita/
  Udělalo pro chudé, nemocné a opuštěné lidi víc, než kterákoli jiná charitativní organizace.

  Je v našich silách, abychom radikálně posílili tuto svou organizaci. Je to společnost, která nám do slova OTEVÍRÁ CESTU DO NEBE ! Nestojí za to se nad touto nabídkou zamyslit ?

  OdpovědětSmazat
 8. http://www.odpovedi.cz/otazky/kdy-se-charita-stala-cirkvi

  OdpovědětSmazat
 9. Jako bývalý adventista musím s autorem při hodnocení ADRY naprosto souhlasit. ADRA ovšem se dopouští i toho, že podporuje migraci do Evropy.

  OdpovědětSmazat