Ztráta přátel a rodiny při odchodu od adventistů

Držím se předpokladu, že při odchodu aspoň na čas ztratíte své adventistické přátele a rodinu. Je to pravda? Opravdu se to stane? To závisí na vaší situaci. Dále uvedu některé věci, které vám pomohou zjistit, jak budou adventističtí přátelé a rodina reagovat.

Sám jste nejlepší soudce


Adventisté nejsou všichni stejní. Někteří jsou v zajetí své víry více než ostatní. Někteří chodí do sboru jen příležitostně, někteří pravidelně. Někteří se neúčastní aktivit mimo sbor, někteří ano. To vše ovlivní, jak zareagují, až odejdete. Adventisté, z podstaty své víry, budou nejvíce proti tomu, abyste odešli. Je to z následujících důvodů: 
 • Adventisté jsou exkluzivní. To je velmi důležité pro pochopení, proč odmítají neadventisty.
 • Jestliže je identita vaší rodiny v adventismu, pak pro vás bude odchod velmi těžký. Jak napsal jeden čtenář, bratr mu řekl: "Teď když už nejsi adventista, nebudeš opravdovým členem rodiny, protože my jsme adventisté." To je to, na čem jim nejvíce záleží, jejich podstata. Budete černou ovcí vaší rodiny. 
 • Nejen že jste opustili to, na čem jim nejvíce záleží, zároveň jste se přidali na stranu jejich největších nepřátel. Od dětství je jim vtloukáno do hlavy, že svět představuje všechno zlo. Pevně tomu věří. Neznamená to, že vás nemají rádi jako své dítě, ale jak to jde dohromady s jejich vírou? Jak se dá smíchat světlo s tmou? 
 • Je-li rodina pevnou součástí sboru, pak pravděpodobně tráví svůj rodinný čas adventistickým způsobem. Tento čas s nimi již trávit nemůžete. 
Nejdůležitější však je, že jste se přidal na stranu světa, a dívají se teď na vás velmi negativně.

Sám sobě jste nejlepším soudcem. Zkuste si představit, jak svým adventistickým přátelům a rodičům říkáte, že chcete odejít. Jak budou reagovat? Víte, že budou reagovat špatně? Nebo si myslíte, že vás budou podporovat? I když budou ze začátku v šoku. Budou se vás snažit stáhnout zpět?

Vaši blízcí mohou reagovat několika způsoby. Zde jsou některé:
 • Mohou to vzít v pohodě. Představte si, jak by reagovali anglikánští otcové, kdyby jejich syn chtěl odejít od anglikánské víry: "Dobře synu, myslím, že anglikánství je správný směr pro tvůj život, ale pokud chceš odejít, budu tě podporovat." Budou pak mít nadále zájem o jeho život, bez touhy se pomstít. Budou se na vás dále usmívat, budou neformální, nebudou paranoidní, nebudou vás kritizovat - jak přímo před vámi, tak za vašimi zády. Bude to, jako když měníte práci. Je to reakce, jakou má většina rodičů v normálních náboženstvích. Sekty reagují jinak, a je to jeden z důvodů, proč jsou tak nebezpečné. 
 • Nepřijmou to. Budou vás kritizovat - přímo do tváře i za zády. Budou vám říkat hnusné věci, které vás budou zraňovat. Nebudou chtít slyšet o vašem novém životě, nebo v případě, že ano budou chtít slyšet například to, co jste dělali v sobotu, aby to mohli napadnout. Nebudou se na vás dívat stejně, budou si ostatním stěžovat, budou o vás říkat škaredé věci a budou dávat najevo, že už nejste členem jejich rodiny, i když trvají na tom, že se nemáte odtrhávat. Ze začátku se vás budou snažit dostat zpátky. Budou vás sledovat, budou vám posílat svoji literaturu, posílat za vámi své lidi. Nakonec tyto věci vzdají, ale nadále budou mít snahu, obrátit vás zpátky. Přesto všechno vás budou chtít vidět a stýkat se s vámi, i když to není příjemné. To dává do budoucna naději na smíření, ale bude to těžká cesta. 
 • Vaši méně blízcí adventističtí přátelé se začnou chovat jako byste neexistovali. Prostě se vám začnou vyhýbat. Očekávejte, že vám přestanou volat, přestanou vás chtít vidět a nebudou se s vámi bavit. Dalo by se očekávat, že vás tito méně blízcí přátelé budou chtít obrátit zpátky - ale nebudou. Budou prostě předstírat, že neexistujete. Před odchodem jste se snažili zpřetrhat co nejvíce vazeb, takže je logické, že když jste s nimi nechtěli kamarádit, nemůžeme čekat, že by o vás měli velký zájem, ale o to vám jde. Můžete je ignorovat na akcích, kde musíte být spolu, například na svatbách a na pohřbech. Mohou si myslet, že jste hrubý a necitelný, ale nenechte se tím zviklat. Potřebujete se odříznout a odejít z této exkluzivní kultury a získat čistou hlavu a novou identitu. 
 • Jste-li teenager, mohou vás dokonce vyhodit z domu. Tak se obvykle zachovají po vážných a veřejných proviněních. Například pokud veřejně porušujete adventistické principy a neomlouváte se za ně, nebo pokud své přesvědčení nepodáváte diplomaticky. Jestliže chcete nadále žít doma, nebudete moci být venku s přáteli v pátek, váš přítel / přítelkyně u vás nebude moci přespávat, nebudete moci nosit šperky v a poblíž domu, nebo je mít doma v šuplíku. Pokud žijete samostatně, mohou vás zcela vyloučit ze svého života. Je to extrémní reakce, ale i takové případy se staly. 

To jsou jen čtyři způsoby, jak by mohli reagovat. Pokud chcete odejít diplomaticky, pěkně, bude to s postupem času lepší. Může to trvat roky. Po nějakém čase se věci pravděpodobně zlepší, než zhorší. Je zcela na vás, jestli chcete opustit rodinu nadobro, nebo zda se s nimi chcete časem usmířit. S tímto rozhodnutím vám nikdo nepomůže, to je zcela na vás.

10 komentářů:

 1. Autor stránek vystupuje jako Bůh, on přesně ví jak se budou chovat adventisté k tomu
  kdo od nich odchází. Staví se do role proroka předpovídá budoucnost, tak pro něj platí
  pokud se to nesplní tak lhal. Je to pouhá štvavá kampaň, na kterou se přilepili všichni,
  kteří si chtějí přihřát "svou polívčičku". Divím se těm "bývalým adventistům", kteří navzdor
  tomu, že odešli a setrvávají ve víře ve spasitelnost v Kristu a někdy mají dobré myšlenky,
  že se přidávají do této kampaně. Pokud by vysvětlovali Písmo a zůstali u takovéhoto
  postupu, bylo by možné jim naslouchat, ale i oni jsou někdy rozdělení. Také mám děti
  a některé se nestali adventisty, nikdy ode mě neslyšeli výčitky nebo že by jsem se od nich
  distancoval. Stále můžeme spolu hovořit o věcech víry bez napadání. Ne vždy o víře v Boha
  hovoříme, sdílíme se o jakékoliv tématice, není mezi námi "autorovo proroctví". Dokonce jedno s těch
  "dětí" se dostalo do neskutečných dluhu, vytáhli jsme ho z toho. Kde byl ten dobrý "svět"
  podle autora, proč jim nepomohl? Autor problematiku příliš zjednodušuje. Jen se divím,
  že se k tomu přidávají inteligentní lidé. Pokud jsem měl možnost studovat výhrady proti
  adventistické nauce, vždy se autoři vyjadřovali kladně o adventistech jako lidech.
  Nikdy nedělali štvavou kampaň. Ze stránek není jasné, jestli autor vůbec věří v Boha, jeví
  se mi, že asi ne, jinak by se podle vzoru Ježíše Krista učil odpouštět a hledal by cestu
  jak se svými rodiči dat vztahy do pořádku, aniž by to ohrozilo jeho vlastní rozhodování.

  OdpovědětSmazat
  Odpovědi
  1. Jsem hrozně rád za takovéto komentáře. Adventistická logika byla vždycky dechberoucí :) Sám bych ji nedokázal tak pěkně popsat. Berete jako proroctví i předpověď počasí a jako proroka televizní rosničku? Berte prosím mé "proroctví" jako prognózu, založenou na mých zkušenostech i na zkušenostech jiných lidí. Můj blog si neklade za cíl štvát lidi proti adventistům.
   Mě přijde pravděpodobnější, že ti, co se mnou souhlasí mají podobné zkušenosti s adventisty než že si chtějí přihřívat polívčičku.
   Celý blog je založený na myšlence že se sekta pozná podle chování a kultury, kterou vytvořila. Teologie a mytologie není důležitá. Spousta směrů má neprůstřelnou nauku a jsou to ukázkové sekty.
   Pokud byste chtěl studovat lživá proroctví můžete číst tady: http://www.biblickestudie.cz/studie/egw.pdf , zejména čtvrtou kapitolu.

   Smazat
  2. JInak s tím počasím je to trefné - přijímám. Umíte také něco přijmout?

   Smazat
  3. Jednoho se vážím u autora-administrátora stránek!
   Cením si toho, že nemaže komentáře, až na jeden
   a to nevím, čeho se týkal a ani mě to nezajímá.
   Přesto s ním nesouhlasím, tak jak jsem tu už vícekrát
   zdůraznil - nelze kolektivně vinit. Neodpovídá to ani
   mezinárodním postojům a může se dostat na hranu
   s projevy rasismu.

   Smazat
 2. Díky za ocenění:-). Vaši zkušenost, opakuji vaši, vám neberu ani vám
  ji nevyvracím. Mohl jste prožit to co jste nepopsal, ale jen nastínil. To proto, že celosvětově je lidský fundamentalismus mnohem rozmanitější a těžko uchopitelný a nevyhýbá se ani adventistické společnosti. Je obsažený v každé pospolitosti. Pokud vyberu ty nejhorší zkušenosti a ta nejradikálnější tvrzení tak adventisté jsou odsouzeni na likvidaci. Překvapuje mě, že s adventismu vybíráte jen extrém, ale už si vůbec
  nevšímáte těch pisatelů, kteří obrací pozornost na Krista. Zřejmě se vám to nehodí a v tomto vnímám , že nejste objektivní, vlastně jste to už někde napsal - nechci být...... Jen si přečtěte pořádně své příznivce. Většinou nereagujete, jen velmi málo se zapojujete do diskuze až zase po čase teď. Nevyprovokovala vás ta závěrečná část? Ozýváte se jen tam kde jste si jistý, že je adventista. To je zajímavé, že podle vás teologie a mytologie není důležitá. Můžete mě vysvětlit proč odkazujete na studie o kterých jste tvrdil: "Kdo vlastně říká, že jsou to studie?" Navíc jste psal, že jste ochoten některé informace opravit. Proč to neopravíte? Vždyť "bývalí adventisté" naopak dávají důraz na poctivou teologii! Proto jsem napsal, že si někteří přihřívají svou....Navíc se ve vašich stránkách motáte, že jednou jsou to jen někteří, jinde jsou to všichni protože se tak chovají všichni adventisté. Vy nepozorujete, že ve všech církvích je spektrum od .... až po radikální fundamentalismus. A to není jen v církvích je to v celém lidském "plemenu".
  Máte zájem , abych vám poskládal vedle sebe protichůdná tvrzení ve vašich stránkách, až takový problém by to neměl být. Mám vám spočítat, jak často skloňujete slovo teologie na vašich stránkách? Pro mě nejste nepřítel jen s vámi nesouhlasím,právě k vůli zaujatosti. Jinak si myslím, že bychom si v normálním životě mohli rozumět.

  OdpovědětSmazat
 3. Domnívám se, že zásadní pohled na tyto stránky spočívá v tom, že i když jsou
  upozorněni na nedostatky v obsahu stránek - "Jedou veselé dál, vždyť o jakou
  pravdu vlastně jim jde?" Vždyť by tu bylo nebezpečí, že se na stránkách rozpadne
  ten "pilíř" na kterém to stojí.
  J.j.P.

  OdpovědětSmazat
 4. Pokud navštívíte níže uvedené stránky, pak zjistíte, že se potýkají s
  vydíráním, zjišťováním adresy a hrozením soudy. Je to v sekci o diskuzi,
  téma chyby, nedostatky,připomínky např. str.31
  není dovoleno kopírovat, je nutno trochu zalistovat a také přemýšlet.
  Hlavně vnímat problematiku šířeji a nezužovat ji do adventismu.
  http://www.krestanske-diskuse.net/

  OdpovědětSmazat
 5. Tento komentář byl odstraněn autorem.

  OdpovědětSmazat
 6. Jak je již psáno. Je to především o lidech (jednotlivcích).
  Adventisté jsou normální lidé se všemi vlastnostmi jako jiní.
  Mají dobré i špatné vlastnosti.
  Taky některé nemusím a jiní jsou úžasní. Mě asi také všichni nemilují
  i když lásky mají plnou hubu.
  Všem přeji jen ty úžasné.

  OdpovědětSmazat
 7. Tomáš Plechatý27. května 2017 12:54

  Pro: Anonymní z 31.Března 2016 16:08

  Pochopil jsem váš příspěvek jako popis církve, o které mluví admin webu a že tím vlastně říkáte, že to není obecné, ale každý pes(sbor) jiná ves (přístup).

  Nesouhlasím s vámi a myslím, že jste i minul myšlenku admina.
  Jak to chápu já, tak admin nachází spojitosti mezi tím, jak se k němu chovala jeho rodina a sbor a mezi systémem a hodnotami církve.

  Prostě že chování, jaké zažil on se objevuje proto, že je produkováno nebo ponoukáno samotnou církví s jejími hodnotami, zásadami a kulturou.
  Ne vždy se to projeví, ale jde o tu spojitost. To podle mne admin zde na webu prezentuje.

  Nemusíte souhlasit, že zrovna CASD hodnoty produkují takto negativní jevy, ale uznejte sami, že na hodnotách spolku přece záleží. Hodnoty společenství/klubu/pol. strany přece jasně ovlivňují jak pořádané aktivity tak i kulturu, chování a myšlení jejich stoupenců.

  V každém spolku naleznete různé lidi, protože lidé jsou individua, ale přesto jsou všichni vystaveni stejnému jednotnému vlivu zastřešující celý spolek/církev. Na každém se to nějak odrazí.

  To je přece nepopiratelné. Jde jen o to jak.

  A potom tedy nemůže platit vaše věta: ,,Jak je již psáno. Je to především o lidech (jednotlivcích)."

  O lidech je to až když je vyřešen záměr a hodnoty spolku a v nich není nic závadného, pak se to objevuje pouze u jednotlivcích.

  Ale uznejte sám, že je rozdíl, jestli člověk dá své dítě do spolku malých skautů, nebo spolku sprejerů. V každém budou dobří i špatní lidé, ale náplň setkání a filosofie ve které si budou notovat a vzájemně se v ní utvrzovat bude úplně jiná.

  Takže je potřeba nejprve vyšetřit nařčení bývalého člena spolku, že v hodnotách a kultuře spolku je cosi shnilého a integrovaného. Nemá smysl se odkazovat na jednotlivce i když můžete mít pravdu, že měl třeba jen špatný sbor.

  Jde tedy o to jestli je to náhodné, nebo nebo programové.

  Admin na stránkách přímo, či nepřímo tvrdí, že: (takhle to vidím já) církev vede k izolaci, psychickému nátlaku, zastrašování, pocitu nadřazenosti nad ostatními nebo k ,,spasitelskému komplexu" (=jsme ti jediní vyvolení ostatním ukázat cestu k záchraně)
  A že to je špatné a produkuje/přiživuje to v lidech právě přímo učení/hodnoty církve.

  Tím je třeba se zabývat a to rozsoudit, a ne se hned odkazovat na jednotlivce a rozmanitost.

  Já si třeba také myslím, že k těmto výše uvedeným jevům adventismus vede, že je to škodlivé a že to působí na všechny jako nedílná součást hodnot a učení církve. A to vnímám jako problém. Mrzí mě, když to lidé v církvi nevidí, ale přesto je to ovlivňuje.

  Hezký den přeji
  Tomáš Plechatý (bývalý adventista)

  OdpovědětSmazat